Év természetfotósa pályázat

A hivatalos pályázati kiírás itt tekinthető meg

Hazánk, Magyarország, a Kárpát-medencei ökorégió és Földünk természeti értékeinek, csodálatos tájainak, egyedülálló élővilágának és a természet ritka pillanatainak bemutatásán keresztül a természetvédelmi és biológiai ismeretterjesztés, a társadalom szemléletformálása és esztétikai értékítéletének fejlesztése érdekében, a Magyar Természetfotósok Szövetsége –a naturArt, immár huszonkettedik alkalommal hirdeti meg Magyarország legnagyobb természetfotó pályázatát, melynek névadó támogatója idén is a GDF SUEZ

A pályázat nyilvános, arra hivatásos és amatőr fotósok egyénileg nevezhetnek, az etf.naturart.hu felületen, a következő kategóriákban:

1. Kezünkben a Föld

Az ember és a természet közötti kapcsolat, szerepünk, felelősségünk természeti környezetünkért.

2. A madarak viselkedése

Ebbe a kategóriába természetes környezetükben vadon élő madarakról készült képeket várunk, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.

3. Az emlősök viselkedése

Ebbe a kategóriába természetes környezetükben vadon élő emlősállatokról készült képeket várunk, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.

4. Az állatok viselkedése

Ebbe a kategóriába a 2. és 3. kategóriába nem sorolható, természetes környezetükben vadon élő állatokról készült felvételek nevezhetők, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.

5. Állatok és környezetük

Itt olyan képek nevezhetők, amelyek tájképszerűen mutatják az állatok élőhelyét és tükrözik az állatok és környezetük szétválaszthatatlan kapcsolatát. Fontos, hogy a képen felismerhetőek legyenek az állatok, de a képek értékelésében elsősorban a téma esztétikus bemutatása, a kompozíció kap hangsúlyt.

6. Az állatok szemtől szemben

Ide nevezhetők közel- és makro-felvételek a vadon élő állatokról természetes környezetükben, állatportrék az állatvilág törpéitől az óriásokig.

7. Növények és gombák

Ebbe a kategóriába várjuk a vadon élő növényekről és gombákról készült felvételeket, melyek kiemelik a bemutatott fajok szépségét, különlegességét – természetes környezetükben az élőhelyektől a mikrovilágig.

8. Kompozíció, forma és kísérletezés

Természeti témák absztrakt megjelenítése, amelyet a zsűri kizárólag esztétikai szempontok alapján bírál el. Ebben a kategóriában teret biztosítunk azoknak a kísérletező alkotóknak, akik természeti témájú képeiket a hagyományos kategóriákba nem sorolhatják.

9. Tájak

Ez a kategória a természeti- és kultúrtájaké. Olyan természetfotókra számítunk, amelyek hűen szemléltetik egy táj szépségét, egyediségét, harmóniáját, vadságát, érintetlenségét.

10. Élet a vízfelszín alatt

A víz felszíne alatt készült természetfotók nevezését várjuk.

11. Napnyugtától napkeltéig

Olyan természetes környezetükben vadon élő állatok fotóit várjuk, amelyek a kategória címében megjelölt, éjszakai időszakban készültek. A napkeltekor vagy napnyugtakor készült fotók esetében, ha a napkorong a képen látható, annak legalább félig a horizont alatt kell lennie. Fontos szempont, hogy a kép hangulatán köszönjön vissza az éjszaka hangulata.

12. Fekete-fehér természetfotók

Ide olyan képeket várunk, amelyek kihasználva a fekete-fehér technika lehetőségeit hatékonyan emelik ki a témát és a kompozíciót. A kép tartalma meg kell, hogy feleljen a pályázat többi kategória egyikének.

13. A természet féktelen energiái, zabolátlan erők

A kategória címéhez illő felvételeket várunk. Elvárás, hogy a képek mondanivalója utaljon a Természet erőire, amelyek hatnak az élő és élettelen környezetünkre, lakóhelyünkre és működtetik a földi ökoszisztémákat.

14. Ifjúsági kategória

Ebben a kategóriában kötetlen témájú természetfotók nevezhetők a felnőtt kategóriákban megfogalmazottak szerint. A pályázati felső korhatár 18 év, azaz ebben a kategóriában azok pályázhatnak, akik 1996. május 1. után születtek. Az életkoruk szerint ifjúsági kategóriába tartozó pályázók saját döntésük alapján nevezhetnek a felnőtt kategóriákban is, de ebben az esetben, az Ifjúsági kategóriában nem indíthatnak pályamunkákat. (A kategóriát a zsűri döntése alapján az a versenyző nyeri, aki kollekciójával a legeredményesebben szerepel az ifjúsági kategóriában.)

15. Werk (Természetfotósok munka közben)

Ebben a kategóriában azokat a fotókat várjuk, amelyek érdekes jeleneteket, eseményeket vagy akciókat mutatnak be a természetfotósokról munka közben. E kategóriában a zsűri a kiválasztja a legérdekesebb képeket, és azok bemutatásra kerülnek a kiállításon, illetve a fotóalbumban, de ezek díjazására nem kerül sor, és a végeredmény számításában sem vesznek részt.
DÍJAZÁS

A kiíró és támogatói a felsorolt 1.-13. kategóriákban, az első három helyezett fotót díjazzák. Az 14., azaz ifjúsági kategóriában az a pályázó nyeri el „Az Év Ifjú Természetfotósa“ címet, aki a legeredményesebben szerepel a pályázaton.

A zsűri minden kategóriában kiosztja az 1.-2.-3. díjakat.

A kategóriák díjazottjai pénz-, illetve tárgyjutalomban részesülnek. A kiosztásra díjak összértéke mintegy 1.500.000 Ft.
Az egyes kategóriák győztesei kategóriánként minimum 50.000 Ft értékű díjban részesülnek, amely lehet részben vagy egészben tárgyjutalom.
Támogatóink ezen túlmenően, számos értékes különdíjat is felajánlottak. A kiállításra kiválasztott képek alkotói elismerő oklevélben részesülnek.
FŐDÍJAK

Hazánk legrangosabb szakmai elismerését, ”Az Év Természetfotósa 2014” kitüntető címet a legkiemelkedőbb kollekciót beküldő egyéni pályázó nyeri el. A díj – a pénzjutalom mellett – Kiss Jenő Ferenc makói szobrászművész kisplasztikája.

„Az Év Természetfotósa 2014” fődíjat elnyerő pályázó felkérést kap a következő évi pályázat zsűrijébe.

„Az Év Természetfotója 2014” díjat a zsűri által legjobbnak ítélt kategória-győztes felvétel kapja.

Az ifjúsági kategória győztese az „Az Év Ifjú Természetfotósa 2014” címben részesül.

„Az Év búvárfotósa 2014” díjat az a búvár-természetfotós kapja, aki búvármerülés során készített képeivel a legeredményesebben szerepel a pályázaton. (Búvármerülés: lásd Magyar Búvár Szakszövetség definíciója: www.buvar.hu)

A naturArt által kiírt Dr. Tildy Zoltán-díjat annak a 24 év alatti pályázónak ítélik oda, aki a legjobban szerepel a „Madarak viselkedése” kategóriában.

Díjazásban részesül a legjobb humoros felvétel, kategóriától függetlenül.

Különdíjban részesül a legszebb, kárpát-medencei ökorégióban készült tájkép.

Különdíjban részesül a „Piros-fehér-zöld” címnek legjobban megfelelő tartalmú felvétel.
PONTOZÁS

Az Év Természetfotósa pontozási rendszere: Az Év Természetfotója: 5 pont, valamely kategória első díja: 4 pont, kategória második díja: 3 pont kategória harmadik díja: 2 pont. Különdíj: 1 pont. Kiszámoljuk, hogy egy adott szerző a pályázaton kiosztott összes pontszám hány százalékával rendelkezik, majd azt, hogy a kiállított összes képnek hány százalékát készítette. A két százalék átlaga adja a pályázaton elért eredményt. A legmagasabb átlagot elérő szerző nyeri el „Az Év Természetfotósa” díjat. A Kárpát-medencei ökorégióban készült, vagy ide tartozó fajokról készült képek minden kategória és díj kiszámításakor alkalmazott pontozásban +1 pontot kapnak.
(Az ifjúsági és Werk kategória képei nem vesznek részt a végeredmény számításban.)

PÁLYÁZATI CÍM

Analóg pályázat esetén, postán: Magyar Természetfotósok Szövetsége (naturArt) 1113 Budapest, Vincellér u. 39/A. (A kiíró a postai kézbesítés során bekövetkezett károkért felelősséget nem vállal!)

A pályázat részleteiről tájékozódhat az etf.naturart.hu és a facebook.com/naturart.hu honlapokon, esetleges kérdéseit az említett oldalak Fórumaiban teheti fel.
PÁLYÁZATI NAPTÁR

Pályázati felhívás : március 20.

Feltöltés indítása: április 07.

Feltöltés vége: május 22, 23:59

Zsűrizés I. forduló (nem nyilvános) : május 22 – május 29.
(ekkor választja ki a zsűri a legjobb kb. 1000 képet)

Zsűrizés II. Forduló: május 31.
Nyilvános élő, interneten közvetített.
(ekkor választ a zsűri 1000-ből kb. 400 képet)

Nagyfelbontású bekérés kezdete: június 2.
Nagyfelbontású bekérés vége: június 13.
Technikai ellenőrzés vége: június 13.

Zsűrizés III. Forduló: június 14.
Nyilvános élő, Interneten közvetített.
(ekkor választja ki a zsűri a legjobb kb. 100 képet)

Zártkörű döntő (IV. forduló): június 14.
(ekkor választja ki a zsűri a legjobb 100-on belül a díjazott képeket.)

2014. június végéig: A sikeresen szerepelt kb.100 fotó szerzőjének kiértesítése/meghívása a kiállításra.

A helyezéseket és díjazottakat a díjkiosztón jelenti be a kiíró.

A kiállítás megnyitása, díjkiosztó: 2014. november 4. (tervezett)
A kiállítás megtekinthető: 2014. november 5. – december 31.

A kiállítás ünnepélyes megnyitója és díjkiosztója a Magyar Természettudományi Múzeumban (1083 Budapest, Ludovika tér 2-6) 2014. november 4. 17 (tervezet) órakor lesz. A “GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2014” fotópályázat kiállításának megnyitójával egybekötött díjátadóra minden pályázó nyomtatott meghívót kap a nevezési lapján megadott postacímére.
A díjnyerteseket a kiíró külön értesíti és kéri, hogy személyesen vegyenek részt a díjátadó ünnepségen.

A kiíró fenntartja a jogot a változtatásra!
A pályázás menete:

Regisztráció az etf.naturart.hu honlapon, jelentkezési lap kitöltése.
A regisztráció után a rendszerben megjelenik a négyjegyű kódszám, amit a pályázónak a továbbiakban használnia kell.
Nagyméretű JPEG képek feltöltése (technikai követelményeket lásd a „Pályázati feltételek“, határidőket a „Pályázati naptár“ szerint.)
A nevezési díj átutalása.
Pályázat lezárása.
A zsűri a 2. fordulóból továbbjutott cca. 400 kép szerzőitől bekéri a nagy felbontású képeket.

Névadó támogató: GDF SUEZ Energia Holding Zrt.

Minden pályázattal kapcsolatos információ megtalálható a www.naturart.hu honlapon és a facebook.com/naturart.hu oldalon.