Vasutas Turista Nap a Dél-Magyarországi régióban

Az Alföld Turista Egyesülettől Szentesre terveztünk városnéző túrát. Autóbusszal érkeztünk, a vasútállomásnál várakoztunk, hátha valaki vonattal jön és csatlakozik hozzánk. A szakosztályból 17 fő vett részt a túrán, két vendég is jött velünk.  Ott találkoztunk vezetőnkkel is, aki kalauzolt bennünket ebben a kis Csongrád megyei városban, mely 1848 óta viseli a városi rangot.

 

Először a Városi Könyvtárat kerestük fel, amely régen zsinagóga volt. Három szintet alakítottak ki benne a látogatók számára, egy kis helyiséget meghagyva a zsidó-közösség részére – házasságkötő terem, az előcsarnok pedig fogadja a vendégeket.

 

A Vasúttörténeti Alapítvány Gépészeti gyűjteményét a Korsós sor 51. szám alatt találtuk meg. Valkai Csaba gondozásában van ez a gyűjtemény, sok munkája van benne, a gyűjtés, a karbantartás, felújítás mind az ő feladata. Szívesen teszi, örömmel mesélt minden egyes kiállított darabról. Mindnyájan érdeklődéssel hallgattuk, amit a vasútról elmondott.. Hogyan mentette mg az egykor fontos tárgyakat, hogy mindenki megismerhesse, láthassa. Megtudtuk, hogy a 2000 júliusában létrejött Magyar Vasúttörténeti Parkban kiállított illetve üzemelő járművek közül számos darab Szentesen újult meg. Többek között a legendás Hargita tipusú, kormányzati motorvonat két motorkocsija is. 2005 júliusában a szentesi Motorgarázs Gépészeti Gyűjteménye hivatalosan a Vasúttörténeti Alapítvány része lett, Valkai Csaba pedig az alapítván kurátora. A mai múzeumépület felújítása éveken át tartott Megtalálhatóak itt a Fővárosi Gázművektől érkezett gőzmozdony, az egykor a somogyi dombok között robogó motorkocsi, egy másik pedig Debrecenből érkezett. Néhány gőzös, vasúti kocsi, motorvonatok-fapados és párnás felirattal. Vágánygépkocsi, 100 évesnél is idősebb fából készült kézihajtány. Lámpák, jelzőtáblák, sorompó, terepasztal, szóval minden, ami a vasútról szól megtalálható itt. Láttunk eredeti táblát is, amelyen ez áll: GANZ és TÁRSA VASÚTI KOCSIGYÁRA BUDAPESTEN 1893.

 

1928-ban épült a vasútállomás és a járműjavító is, csak motorvonatok javításával felújításával foglalkoznak a szerelőcsarnokban.

 

Nemrég fejeződött be a városközpont felújítása, parkosítása, körforgalom kialakítására is sor került a belvárosban. A volt Megyeháza, a Városháza, a templomok külső felújítása igazán vonzóvá teszi a várost. Csak a Petőfi szálló épülettömbje –a város egykori büszkesége áll romokban, de hamarosan elkezdődik annak a felújítása is.

 

Sok köztéri szobor színesíti a parkokat, tereket. A Könyvtár előtt egy Olvasó hölgy, a Kossuth tér sarkánál egy Napernyős lány, távolabb a város alapítójának, Harrukern János Györgynek a mellszobra került ki végleges helyére. A Kossuth téren Kossuth Lajos és Horváth Mihály püspök egészalakos szobra áll a Megyeháza előtt. Mindszenti József és Wass Albert mellszobra az Erzsébet térrel szembeni téren vannak.  A Kurca folyón átívelő hídnál Nepomuki Szent János néz szembe az átkelőkkel. A Széchenyi ligetben látható az a Kubikost ábrázoló szobor, amely a Párizsi Világkiállításon Képzőművészeti Nagydíjat kapott.

 

Kellemes sétautak vannak kiépítve a Széchenyi ligetben, futópálya, teniszpályák és a fürdő is erre található. .Pihentünk egy keveset a parkban, mindenhol emléktáblák hívják fel a sétáló figyelmét valamilyen eseményre, testvérvárosi kapcsolatokra.

 

Kedves vezetőinktől elbúcsúzva haza indultunk. Sok-sok ismerettel gyarapodtunk, jó hangulatban telt a napunk. Néhány kilométer megtétele után még felkerestük a Nagymágocs határában épült Károly –kastélyt. Sajnos nem látogatható, idősek otthona van kialakítva benne, de hatalmas arborétumszerű parkjában lehet sétálni. Kellemes időtöltést biztosít az otthon lakóinak. A kastély tó felőli oldalán egykor szebb napokat élt szökőkút áll, a Szabin nők elrablása szoborcsoporttal a közepén.

 

Múzeumokat, kiállításokat nem volt időnk felkeresni. A Polgárház Múzeum, a Fényírda megtekintése és a termálfürdő is kimaradt a programból Egyszer még érdemes lesz felkeresni ezekért a kincsekért a várost.

 

Zolnai Györgyné