Beszámoló a 2012 évi VTSZ rendezvényekről

VTSZ közgyűlés Miskolcon (2012.február 25.)

XVII. Természetjáró Vetélkedő Miskolcon. (2012. február 25.)

A „60 éves a vasutas turista összefogás” Buda-környéki túra (2012. ápr.14)

Tavaszi Csillagtúra – Békéscsaba (Kirándulás a Körös körül) 2012. ápr.. 28.-máj. 1.

Beszámoló a regionális Vicinális túra

Vasutas természetjáró találkozó Sátoraljaújhely (2012. június 20-24.)

VTSZ külföldi túrája Németországban 

Őszi csillagtúra – Nagykanizsa 

Huszonhetedszer a LOKOMOTÍV 424-es teljesítménytúrán

Forrástalálkozó Diósjenő (2012. augusztus 11-14.)

Beszámoló a 2012 évi VTSZ rendezvényekről

 

VTSZ közgyűlés Miskolcon (2012.február 25.)

Szövetségünk idei első közgyűlését tartotta hagyományosan az országos vetélkedővel és bakancsos bállal összekötve.

A közgyűlésen 44 küldöttből 31 küldött vett részt. A jegyzőkönyv vezetésére Reményi Pálnét szavazták meg a küldöttek.

A VTSZ közgyűlésének napirendje:

1.)     Számviteli Beszámoló és Közhasznúsági Jelentés a 2011. évről (elnökség)

2.)      Az FB beszámolója a Számviteli Beszámolóról és Közhasznúsági Jelentésről

3.)      Észrevételek az Éves Beszámolóval, és a Közhasznúsági Beszámolóval és az FB beszámolójával kapcsolatosan

4.)      A Beszámolók elfogadása (külön-külön)

5.)     Tájékoztató a 2012. évi programokkal és a működéssel kapcsolatosan, szükség estén módosítások beterjesztése.

6.)      A 2012-es költségvetés véglegesítése a programok új preferenciája szerint

7.)     Tájékoztatás a VTSZ elnökség munkájáról és terveiről

8.)      Egyebek

A küldöttek megkapták az írásos előterjesztéseket, így az éves gazdálkodásról, a  közhasznúsági tevékenységgel összefüggő adatokat és szöveges jelentést.

Rósa László az előterjesztett beszámolókhoz szóbeli kiegészítést adott, majd a felügyelőbizottság beszámolójának előterjesztése következett.

A közgyűlés a beterjesztett jelentéseket, a megvitatás után egyhangúlag elfogadta.

A VTSZ 2012. évi költségvetésében kisebb átcsoportosítást javasolt az elnökség, mely a sarokszámokat nem befolyásolta. A módosítási javaslatokat a tagság egyhangúlag elfogadta.

Az egyebek napirendben szóba került az egyesületeket érintő új törvények változásai is.

XVII. Természetjáró Vetélkedő Miskolcon. (2012. február 25.)

A Vasutas Természetjárók Bükki Egyesülete 2012. február 25-26-án 17. alkalommal rendezte meg a hagyományos Természetjáró Vetélkedőt és a bakancsos bált.

A vetélkedőre előzetesen 9 csapat nevezett, de végül 7 csapat ült asztalhoz. A Győriek népes táborából 2 csapat vetélkedett, Rába és Szigetköz néven. A Száguldás és a Zöld Sportok csapata fuzionált, így Száguldó Zergék, Start néven ültek asztalhoz, családi vállalkozásban indult a Debrecen Egyetértés csapata. A miskolci csapatok közül benevezett a Szendrő és a DTSK Tanakodók csapata és itt is asztalhoz ült egy öszvér csapat, amely a Helyi ipar, a Bükki Fiatalok és a Zöld Sportok képviselőiből tevődött össze, Ők Zöldsportok+ néven vetélkedtek.

A vetélkedőn egy öttagú zsűri értékelte a csapatok felkészültségét.

Ezen a vetélkedőn egy új játékvezető is bemutatkozott, Csapó Adrien személyében, aki rátermetten és ügyesen irányította a vetélkedőt.

A vetélkedő 11 feladatcsoport megoldásából tevődött össze.

Nagyon szoros mezőny alakult ki, hiszen a dobogós csapatok között is 1-2 pontnyi különbség van.

1. Zöldsportok+    88 pont,   2. Száguldó Zergék Start    87 pont, 3. DTSK Tanakodók                85 pont

A vetélkedőt egy ízletes vacsora követett, majd a hajnalig tartó hagyományos bakancsos bál. A bálban közel 130 fő szórakozott a Flamingó együttes zenéjére.

 

A „60 éves a vasutas turista összefogás” Buda-környéki túra (2012. ápr.14)

Útvonal:(Pilisvörösvár – Pilisszentiván – Zsíros-hegy – Alsó jegenye-völgy – Rózsika-forrás – Szarka-vár – Solymár vasútállomás. Táv: 14,5 km, szint 400 m)

A túrán részvevők többsége már a Nyugati pályaudvarról induló vonaton találkozott, és a csapat Pilisvörösvárig egészült ki 30 főre. A vonaton mindenki feliratkozott az emlékfüzetre és aláírta az erre az alkalomra készült emléklapot.

Az esős idő előrejelzése ellenére hat tagszervezeteinkből ált a csoport, valamint négy vendég természetjáróból összejött szép létszámú csapat. Először a Pilisszentiváni templomot és sváb tájházat tekintettük meg. Itt továbbindulás előtt minden résztvevő megkapta az emlékjelvényét. A következő érdekesség a Pilisszentivánon a kálvária meglátogatása volt. A falut elhagyva egy tanösvény és egy horgásztó mellett haladtunk el. A Zsíros-hegy – Nagyszénás között kiépített pihenő helyen kitűztük a szövetségünk egyik történelmi zászlóját, és a „zászló alatt” mindenki nekifogott a megérdemelt ebédje elfogyasztásához, amit természetesen a csúcsitalok körbekínálása előzött meg.

Az ebéd után a túravezető rövid beszédben emlékezett meg a 60 éve alakított mozgalom nagyjairól, az összefogás jelentőségéről. A csapat egy perces néma csenddel tisztelgett az alapítók és az azóta eltávozott tagtársaink emlékének.

A társaság gyorsan elérte a zsíros-hegyi turistaház romjait, ahol megtudtuk, hogy a MÁVTI-s csapat néhány perc múlva szintén ideér. A közös csoportkép elkészülte után mindkét csapat tovább indult.

A Rózsika-forrás előtti tisztáson a csapat megitta és megette a „maradékot” és utána nem jelzett, de a tervezettnél rövidebb úton elérte a XIV. században épült Szarkavárat, illetve annak restaurált romjait. A vár öregtornyának maradványain 2006-ban kilátó tornyot emeltek, ahonnan Buda és a Pilis hegyeinek egyedülálló panorámájában van része a látogatónak.

 

Beszámoló a Nyugat Magyarországi rendezvényről

PANNONHALMA TELJESÍTMÉNYTÚRÁKRÓL

A Győri Vasutas Természetjáró Egyesület az idén április 14-én már 3. alkalommal rendezte meg a Pannonhalma teljesítménytúrákat. Tettük ezt abból a célból is, hogy bemutassuk a túrázóknak a Sokorói-dombság változatos tájait és szépségeit.

Ezúttal a Vasutas Turista Napon rendeztük meg a túrákat, melynek során a „60 éves vasutas turista összefogás” eredményeiről emlékeztünk meg. Ugyanis 60 éve, 1952. november 7-én az I. Országos Vasutas Természetjáró Találkozón, Bánkúton kezdődött a vasutas természetjárás tudatos szervezése, összefogása, amely folytatódott az évenkénti találkozókon és a rendszeresen meghirdetett sok közös túrán. Ezek a találkozók jelentették 60 év óta a vasutas összefogás csúcspontját és az együvé tartozás szimbólumává váltak.

A Győri Vasutas Természetjáró Egyesület a helyi ünnepséget a Pannonhalmáról és a szomszédos Ravazd településről vezetett túrák elindításakor tartotta meg. Az öt távon összesen 260 túrázó indult el és 2 fő kivételével mindenki teljesítette azt.

A túrázók minden ellenőrzőpontban kaptak egy kis ellátást, a célban pedig az elmaradhatatlan lilahagymás zsíros kenyér, házi sütemény és tombola várta a beérkezőket. A vendéglőben megkóstolhatták a helyi specialitásokat és leöblíthették a borvidék ízletes boraival.

A versenyen a 32 önkéntes tagunk összeszokott csapatmunkával biztosította a kiváló szervezést.

 

Tavaszi Csillagtúra – Békéscsaba (Kirándulás a Körös körül) 2012. ápr.. 28.-máj. 1.

A házigazda Alföld TE várta a csapatot pogácsával, sós és magos finomsággal a szállásunk portáján. A rendezvényre108 fő érkezett ezen a délutánon Békéscsabára az ország 12 pontjáról (Miskolc, Szombathely, Győr, Sopron, Debrecen, Szentes, Kecskemét, Záhony, Budapest) Az idegenvezetés két turnusban indult, az egyik egy hivatásos, a másik egy elhivatott.

A másodi nap a hosszú túra a Váradi László emléktúra, melynek útvonal: Doboz, Kastélypark – Sebes-foki erdő – Rosszerdő – Kettős-Körös-gát – Hajómenedék – Békés, menetrendszerinti járattal és az azt kiegészítő második busszal éri el az indulási helyét a dobozi megállót.

Az autóbuszos túra: Békéscsaba – Szabadkígyós – Gyula – Doboz – Vésztő – Mágor – Fokköz – Szeghalom – Mezőberény – Békéscsaba útvonalon az alábbi látnivalókat keresték fel.: Wenckheim kastély és park, Gyulai vár,  Mágori domb és emlékhely, Fokköz és Mezőberény) Az este két programból lehetett választani. Az egyik, a városi majális előválogató táncbemutatójának megtekintése, míg a másik egy játékos vetélkedő az ebédlőben.

A harmadik nap a hosszútúrára elhivatottak Városerdő (Gyula) – Mályvádi víztározó – Solymos – Gyulavári (Almássy kastély) – Fehér-Körös – Gyula vasútáll. Táv: 17km. indulnak legkorábban, amit ma is követ a buszos túra változatlan útvonallal, majd egy csapat a Szanazugba indul, hogy ott a Körösön hajókázzon, és van, aki egy rövid túrát választ. Olyan is akad, aki fürdőtúrára indul, és vannak egyéni túrán kincsvadászok is.

A vacsora – a kiírás szerint – “csabai titok”. Az íze isteni. Már ezért is érdemes ideutazni, hogy ezt megkóstolja az ember. Majális lévén a ligetben a táncbemutató döntője az est kezdő programja, ami végül táncházzá alakult a színpadon, hogy bárki beszállhasson. Sötétedés után fáklyás evezős hajófelvonulás indult a Körös-csatornán.

 

Beszámoló a regionális Vicinális túra Budai hegységi túrájáról, utazás a Budapest – Szentendre HÉV vonalon (2012. május 19.)

A túra a Batthyány térről indult és Szentendréig HÉV-vel utaztunk. Sajnos a betervezett Szentendrei Tömegközlekedési Múzeummal nem sikerült megállapodni az egy órával korábbi kinyitásra, így azt csak kerítésen kívülről tudtuk megtekinteni. Helyette a buszindulásig egy rövid városnézésre indult a csoport.

Résztvevők száma 19 fő, öt egyesület képviseletében. Teljesítmény: 14 km 400 m

Szentendréről a Dömörkapui elágazásig a csoport busszal ment, majd onnan kezdődött a gyalogtúra. Túránk első állomása a Vasas szakadék volt.

A túra továbbiakban a kőhegyi turistaházhoz vezetett. A turistaháznál nagy örömünkre szolgált, hogy az ebéd elfogyasztásához finom „Pilisvörösvári barna sört is lehetett fogyasztani. Az ebédszünet után a Petőfi pihenőhöz ment a csoport, ahonnan gyönyörű kilátás tárult elénk. Megtekintettük a gomba sziklát, azaz a „Napóleon kalapját” is.

Folytatva utunkat Lajos forrás felé, de útközben elkésett túratársakba botlottunk, akik bíztak a találkozásba. Lajos forrás nagy csalódás. A forráson kívül más lehetőség nincs, a jobb napokat megélt turistaház is bezárt. Kis pihenő és frissítés után utunkat folytattuk a Holdvilág árok felé. A csapat közösen úgy döntött, hogy megpróbálunk az árokban végig lemenni. A létráig könnyedén lejutott a csapat, de ott kettévált a csapat. Norbi vezetésével néhányan továbbra is a nehezebb völgy utat választották, a csoport nagyobb fele viszont a kényelmesebb jelzetlen úton ereszkedett le Kiskovácsi pusztára. A tervezett buszról már lemondva sétáltunk ki a völgyből, de a megkésett buszt látva a csoport nagyobb részének sikerült elérni a buszt, így a „frissitést” Pomázon hajtottuk végre.

 

DVSC Természetjáró Egyesület Vicinális túra (2012.05. 19)

A Vicinális túrán 19 természetjáró tag vett részt.  Táv: 6 km vezető Dr. Kiripolszky István. 7.15-ös vonattal indult a csapat Debrecenből Mátészalkára.

Mátészalkán, a MÁV vasútállomáson Szabó Menyhért fogadta a csoportot, aki 40 éve vasúti dolgozó, könyvtárosként dolgozott, és a MÁV állomás épületében elhelyezett Vasút Helytörténeti Gyűjtemény megalapítója.

Szívélyesen fogadta az egyesület tagjait, és örömmel ismertette az eddigi munkáját, kutatásait. Több helyiérdekű vasutat építettek, melyeket saját vagy MÁV kezelésben láttak el.

Debrecen – Nagyerdő – Pallag – Sámson (Hajdúsámson), – átadás: 1906.07.29. Táv: 22km

Hajdúsámson-Nyíradony – Nyírbátor – átadás:1911.07.29 Táv: 39,3km

Szabó Menyhért 1980-ban kezdte gyűjteni az emlékeket, elsőként a vasúti tárgyak gyűjtésével kezdte, aztán a kutatással, és leírásaival bővítette gyűjteményét.  A Vasúti Gyűjtemény 1984-ben nyílt meg. Nagyon felkeltette a tagság érdeklődését az előadása. Úgy éreztük, érdemes volt e- gyűjteményt és a gyűjtőjét, létrehozóját megismerni.

A Helytörténeti Gyűjtemény megtekintése után a Szatmári Múzeumot látogattuk meg, itt is hasznos élménnyel gazdagodott a tagság.

A festménykiállítás és a muzeális értékek végignézése után a kocsi múzeum megtekintése volt a program. Aztán megnéztük a nevezetes épületeket, és a városi sétával zártuk Mátészalkán a túránkat.

LIX Vasutas természetjáró találkozó Sátoraljaújhely (2012. június 20-24.)

A Találkozót Szövetségünk a Sátoraljaújhelyen a Várhegy üdülőben rendezte meg, ahol 171 fő résztvevő (17 szakosztályból, egyesületből) gazdag programkínálatból választhatott ki-ki kedvére. A túrákat az MVSC és a ZVSC tagjai szervezték, vezették. Az „A” kategóriás szállást (2-3 ágyas) 67 fő, a „B” kategóriás szállást (4-6 ágyas) 98 fő, míg sátras elhelyezést 6 fő választotta.

Érkezéskor és a hazautazáskor a vasútállomás és a táborhely közötti út minősége, távolsága és a szintemelkedés miatt autóbusz járatot szerveztünk.

Szinte rögtön érkezéskor hozzájutott a többség a Bartók Juli által összeállított “Sátoraljaújhelyi Saláta” c. kiadványhoz, melyből sok mindent meg lehetett tudni Újhelyről és a hajdani Zemplén vármegyéről. Az ismeretek bővítéséhez nagyban hozzájárult az érkezés délutánján tartott városnéző séta, melyet egyik MVSC-s túratársunk testvére vezetett. Nagy tárgyi tudással igyekezett mindennel megismertetni a résztvevőket a rendelkezésére álló rövid időben.

Érkezési napot Csarnai Béláné (Gizike), Szentgyörgyi Tamás és Molnár István vezetésével Szentjánosbogarat szimuláló túra zárta, amely a Magyar Kálváriára tartott és vissza.

Június 21. Csütörtök:- KA1 autóbuszos túra a szlovákiai Bodrogközbe 43 résztvevővel Orehovszkyné Várhegyi Olga és Dóczé Ivánné vezetésével Tótújhely – Borsi – Bodrogszerdahely – Nagykövesd – Perbenyik – Királyhelmec – Lelesz – Nagykapos – Dobóruszka – Szelmenc – Nagykapos – Királyhelmec – Tótújhely útvonalon.

Borsiba, II. Rákóczi Ferenc szülőhelyén  az autóbuszos, a 32 fős – Csarnai Béla és Molnár István által vezetett – gyalogtúrások és a személygépkocsival érkező túristáink 7 fős csapata közösen helyezték el a találkozó koszorúját II. Rákóczi Ferenc szobránál. . Az OKT-1 gyalogtúra az országos kéken Hollóháza – Bodó-rét – Nagy-Milic – Füzér – Bózsva  útvonalon (26,5 km/850 m szint) Rósa László és Ruszkai Gáborné túravezetésével, 24 fő részvételével. Reggel Hollóházára autóbusz vitte ki a túrázókat, a hazautazás VOLÁN- járattal történt. A KT-1 kistúra a Tábor – Látófa – Cholnoky gejzírkúp – Szent István kápolna – Magyar Kálvária – Felső-Zsólyomkai pincék – Völgy u. – Ady E. u. – Május-kút – tábor (6,5 km/310 m szint) útvonalon 13 fő részvételével, túravezetők Bodon Lászlóné és Csarnai Béláné. Rábai Péter vezetésével volt még egy gyalogtúra a Tábor – Bányi-nyereg – Pusztadélő – Cirkáló-tanya – Makkoshotyka útvonalon (15 km/580 m), 15 fővel.

Június 22. Péntek: BA1 autóbuszos túra Sátoraljaújhely – Szerencs (Rákóczi vár, Cukor- és Zempléni múzeumok) – Monok (Kossuth-múzeum,) –Golop (Vay kastély: ősi magyar címer és zászló gyűjtemény) – Tállya – Mád (Európa Nosztrdíjas Zsinagóga) – Sátoraljaújhely útvonalon Molnárné Szilágyi Erzsébet vezetésével, 43 fő részvételével.  OKT-2 az első napi túra folytatása az országos kéken  Bózsva  a Vár-hegy Üdülő útvonalon (25 km/770 m szint) 19 fő részvételével. Erre a túrára is kivitte a busz a résztvevőket. T-1 gyalogtúra Tábor – Bányi-nyereg – Pusztadélő – Alsó-Vérmány – Megyer-hegyi tengerszem – Sárospatak útvonalon (20 km/400 m szint) 4 fő részvételével, túravezetők Molnár István és Váradi Zsófia. T-2 gyalogtúra Borsiba az előző napihoz hasonlóan, Csarnai Béla és Rábai Péter vezetésével és 8 fős részvétellel (12 km/130 m szint).  KT-1 gyalogtúra a Magyar Kálváriára,. Túravezető: Karlaki Lajosné, 23 résztvevő, 9 km/340 m szint. KT-3 gyalogtúra Tábor – Látófa – Vörös-nyereg – Rudabányácska – Széphalom (Kazinczy Ferenc emlékcsarnok, Magyar Nyelv Múzeuma) útvonalon Orehovszkyné Várhegyi Olga vezetésével (11 km/280 m szint), 11 fő részvételével.

Június 23. Szombat. BA1 autóbuszos túra az előző napi program szerint, 43 fővel, Molnárné Szilágyi Erzsébet vezetésével – de szerencsére már szép időben. OKT-3 az országos kék további folytatása Tábor – Bányi nyereg – Pusztadélő – Cirkáló-tanya – Makkoshotyka útvonalon (15 km/580 m szint) 18 fő részvételével. A T-1 gyalogtúra a Megyer-hegyi tengerszemhez (az előző napi ismétlése) 20 km/400 m szint ugyancsak Molnár István és Váradi Zsófia vezetésével, 15 fő részvételével. KT-3 gyalogtúra Rudabányácskán át Széphalomra (az előző napi ismétlése) 11 km/280 m szint Karlaki Lajosné vezetésével, 16 fő részvételével. Fakultatív túra Sárospatak- Megyer-hegyi tengerszem – Sárospatak útvonalon kb. 20 fő. A búcsúvacsora és a táborzárás után a tábor lakói közül jó néhányan még lementek a városba és részt vettek a múzeumi hétvége eseményein.  A Lokomotív TE által meghirdetett OKT 60 túramozgalmat végül 9 fő teljesítette, akik a táborzáráson átvehették a jól megérdemelt emlékjelvényt.

A sátoraljai OVTT-vetélkedő a szokásostól eltérően csütörtöki napra esett. Hét csapat 29 fővel jelentkezett a vetélkedőre. A résztvevőknek az ügyességi szám keretében „vasút-szakmai” feladattal kellett megküzdeniük. Egy elképzelt vágányhálózaton a csapat tagjainak két mozdony és öt vagont kellett adott állásból a célállapotba irányítani. Ez így leírva nagyon „vasutas”, de alapjában egy logikai feladatról volt szó, amit a csapat kijelölt „tolatásvezetőjének” utasítása alapján egy kb. tizenöt méteres „pályaszakaszán” kellett a csapatnak és „kölcsön” tagoknak megoldani. Ezt a feladatot nem csak részvevők élvezték, hanem a nézőközönség is jól szórakozott. Íme, a feladat induló állapota (a mozdonyok feketék):

A szellemi vetélkedőben Hegyaljára tekintettel a totók témái a Rákóczi családdal, a Zempléni vidékkel voltak kapcsolatosak. A borsodi és zempléni várak rekonstrukciós grafikáinak azonosítása tényleg nehéznek bizonyult. A feszültség oldását szolgálta a borkóstoló, amelyben három palack közül fel kellett ismerni a tokajit és plusz pont járt, ha meg tudta nevezni a csapat a bor nevét is.

A helyezett csapatok:        I.: Vidéki kis szakosztály 101,5 p.     II.: MVSC  95,5  p.           III.: Random   88 p.

 

VTSZ külföldi túrája Németországban  (2012.07.12-.17.)

A MÁVTI szakosztálya vállalkozott az idei Németországi (szász-svájci) VTSZ külföldi túra megszervezésére és levezetésére. A túrán 9 szakosztályból 45 fő vett részt.

A szállások egy nagyobb központi épületben voltak. A telepen, de egész Szászsvájcon nagyon felismerhetők az NDK jelei.(Nem fejlődött semmit az eltelt 20 év alatt, Az ellátás teljes: reggeli-ebéd csomag – háromfogásos vacsora. Félig önerős!! (leves-második főfogás és desszert) de a szobák állapota nem volt tökéletes. A túrák leírása:

07.12 Várkastély+Dvorzsák szülőháza.

07.13 Cunnersdorf (továbbiakban: Cd.)-Kőnigstein-Festung-Pfaffenstein-Barberine-Cd.

07.14 Cd.-Kőnigstein-komp-Lilien stein-Curort Raten Basteinhid és sikla-Schweden-Löcher-Amsel Fall.-Cd.

07.15 Drezdai városnézés (az óváros valamennyi jelentős épülete)-Meisen: porcelán múzeum, bemutatóval egybekötetve – Pilnizi kastély és parkja, több százéves kamélia fa és a ráhúzható téli üvegházak.

07.16 Pirna (városnézés ebben a kis gyönyörű városban)-Labirint-Papstein-Gorisch-Cd.

07.17 A hazautazás napja

Őszi csillagtúra – Nagykanizsa  (2012. szeptember 20-23.)

Az érkezők fogadása után a vasúttörténeti múzeumot nézték meg a túratársak a kultur váróteremben. A vontatási főnök közreműködésével az állomáson lehetőség volt a vontatási telep megtekintésére. Az országban is egyedülálló dupla fordítókorongos fűtőház külön élményt jelentett mindenkinek.. A délutáni órákban két csoportban városnézés indult helyi idegenvezetők közreműködésével.

A VTSZ szakosztályaiból 15 vett részt az ország délnyugati részén rendezett csillagtúrán. A résztvevők létszáma változó volt, 94 fő vette igénybe a Hotel Tourist szállását.

Egy napos túrázók is csatlakoztak, így a rendezőkkel együtt 101 fő volt az összes létszám.

Az első túranap:

A nagy túra: a Rockenbauer kék túra útvonalán Valkonya – Szuloki forrás – Csuszigáló – Obornak – Homokkomárom – Hosszúvölgy – Palin útvonalon járt. A túrázókat különjárat busz juttatta a Valkonyai kiindulási pontig.

Az autóbusz visszatérve Kiss László (Zala megyei MTSZ vezető) vezetésével körútra indult Letenye (kastély, strand, könyvtár) – Kistolmács (víztározó) – Bázakerettye –Budafapuszta (Arborétum) – Valkonya (turistaház) útvonalra. A látnivalókról e sorok írója nem hivatott nyilatkozni, mert nem volt ott. A jelenlévőktől kedvező visszajelzés érkezett.

A közép túra: Őrtilos – Mura-Dráva torkolat – Fesztung – Szentmihály hegy – Belezna – Szentmihályhegy – Őrtilos útvonalat járta.

A kis túra ugyanezen, útvonalon indult, de a Szentmihály hegyről az Őrtilosi Három sárkány panzióig tértek vissza a visszatérő vonat indulásáig.

A második túranapon is az égiek kegyébe voltunk fogadva, ragyogó napsütés fogadott.

A nagy túra: a Rockenbauer kéktúra útvonalát folytatta. Útvonaluk: Palin – Nagybakónak – Öröm hegy – Zalaújlak – Zalakaros

A közép túra a Kanizsa tízes útvonalát járta Szentgyörgyvári-h. – Romlottvár – Kisbagola – Nagybagola – Csónakázó tó – Nagykanizsa. A kis túra: A szállástól Nagykanizsa csónakázó tóhoz ment, ahol országos fogathajtó versenyt nézhetett meg.

Kellemes túrák alkalmával országunknak egy régen látott részével ismerkedhettünk meg.

Külön köszönet illeti Kiss Lászlót, aki végig a szervezésben és bonyolításban minden segítséget megadott.

Huszonhetedszer a LOKOMOTÍV 424-es teljesítménytúrán

A Lokomotív Turista Egyesület és a Vasutas Természetjárók Szövetsége 2012. október 6-én immár huszonnyolcadszor rendezte meg a Börzsöny hegységben a LOKOMOTÍV 424-es teljesítménytúrát. A túra legrövidebb távját, a most harmad ízben megrendezett 14 km-es távra összesen 57 fő nevezett. A résztvevők között 9 VTSZ tagot üdvözölhettünk.

A 24 km-es és 500 m szintemelkedésű „klasszikus” Lokomotív 424-es túrát idén 59 fő választotta, közülük a 4 óra 24 perces szintidőt belül 38 fő érkezett meg a célba. 21 fő időn túl teljesítette vagy feladta a túrát. A résztvevők között 12 VTSZ tagot regisztráltuk.

A leghosszabb, a 42,9 km hosszú és 1330 m szintemelkedésű távon 72 fő indult, és közülük  6 fő volt VTSZ tag. A körpályát 10 órás szintidőn belül 67 fő teljesítette. A résztvevők közül a hegyi maratonra 8 fő nevezett, azaz futva teljesítették a 42 km-es távot. A győztes ideje: 4,27 perc (Zenyik Róbert)

A három táv adatai összesítve: az idei Lokomotív 424-es túrákra 188 fő nevezett.

 

„Vasutas Kupa” tájékozódási verseny 2012. okt.20.  ELMARADT

A Zöldsport Egyesület Pilisszentkereszthez közeli Hosszú-hegyre tervezett rendezvényét a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és vízügyi Felügyelőség csatolt határozatában  – a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakvéleményére hivatkozva (a verseny előtt 5 nappal közölve) nem engedélyezte.

***

Forrástalálkozó Diósjenő (2012. augusztus 11-14.)

Az idei találkozó 11 év után ismét a diósjenői Kempingben került megrendezésre. A találkozón 9 tagszervezetből, összesen 92 fő vett részt.

9-én, csütörtökön folyamatosan érkeztek a résztvevők, a csomagokat a vasútállomásról gépkocsival beszállítottuk. Elhelyezkedés után, 15 órától, a jeles helytörténész és patrióta, Végh József úr vezetésével ismerkedtünk Diósjenő nevezettességeivel. A helyünkbe hozott, igen jóízű vacsora után megnyitottuk a találkozót, majd elkezdtük a játékos vetélkedőt.

10-én, pénteken . A kiírt túrák rendben lezajlottak, egyesek a hosszú túrát még 10 km-rel megtoldották, így ők több mint 30 km-t gyalogoltak. Indult egy harmadik túra is Balassagyarmatra. A túrák után felfrissülve megvacsoráztunk, majd elkezdődött a szellemi vetélkedő.

11-én, szombaton a hosszú túra ismét bővült, egészen a drégelyi várig, ezen a túrán a napi teljesítmény újra meghaladta a 30 km-t. Ezen a napon is indult harmadik túra. A szentesi csapat vezetésével, vonattal mentek Schaffer kút feltételes megállóhelyig – ehhez van legközelebb a drégelyi vár, amit ez a csapat is megmászott, majd Nagyoroszi felé jöttek le és vonattal érkeztek Diósjenőre. Vacsora után, a találkozó zárása keretében osztottuk ki a játékos és szellemi vetélkedők díjait. Ezt követően a zenés táncest megrendezését a szentesieknek köszönhetjük.

12-én, vasárnap a hidegcsomagok kiosztása után kezdetét vette az „érzékeny” búcsú egymástól, majd a túra a vonathoz.

A csomagok kiszállítását 3 személygépkocsi segítette.

Címkék: